Hello 2020 BHS Jazz Auditioners–

Today we are FINALLY publishing 2020 BHS Jazz placements.  I know as you look at these lists, some of you will be overjoyed, and others will be disappointed.  There were so many great players in this year’s auditions, we easily could have filled up 6 classes.  Last year we had about 130 students in our 5 classes.  For this year I have expanded the classes as much as possible.  Unfortunately, I still was not able to fit in everyone.

If you do not find your name on a class list, I hope you will audition again next year!  There are always students who find themselves in this predicament, and … when they come back a year later, they do great.

I also have to let you know that I haven’t been able to see BHS’ official class lists. I think most of you are placed correctly, but if you find a discrepancy between the class lists you see here and the schedule you receive this week from Berkeley High, please let me know and I will help you sort it out.

Thanks to all of you for auditioning!  And … here’s to the 2020 – 2021 school year!

—Sarah Cline

2020-21 Jazz Classes

Jazz Ensemble (28) — period 4

Woodwinds

Flute:  Rabiah Kabir, Ananya Goenka

Alto 1/Tenor 1:  Will McLean

Alto 2/Clarinet/Sop:  Erik Beahrs

Tenor 1: Camille Collins

Tenor 2:  Laurel Fink, Cooper Richmond

Baris:  Lydia Crook

Trumpets

Lead/4:  Julian Pazsty, Lucas Clarvoe

2: Devin Fike

3: Henry Thompson

4: Miles Fleisher

Trombones

Lead: Diego Fernendez-Kim

2: Steven Schlossberg

3: Oliver Lu, Zane Chaplin

Bass: Ruby Lim-Moreno

Guitars: Dexter Griffin, Miles Fisher

Pianos: Alex Heiser, Kaelen Russell, Elias Katz

Basses: Leo Nordman, Kati Leitner

Drums: Nadav Beery, Josiah Metcalf-Tobin

Percussion: Zev Walker

————-

11:00 Band (29) — period 3, Jazz Lab IIa

Woodwinds

Flute: Ellery Hoffman

Alto 1: Adeline Praskins, Cole Colquhoun

Alto 2: Kira Agrell, Lucia Hornischer

Tenor 1: Lucas Kathol-Voilleque

Tenor 2: Joe Chiappetta, Dashiell Allen

Bari: Lucas Elliott, Leo Harkins

Trumpets

Lead: Marcel Shoemaker, Dominic Hernandez

2: Sam Saxe-Taller

3: Ari Mendel, AiDe Handwerker

4: Mason Pancoast

Trombones

Lead: Daniel Gitelman

2: Zyan Jacka

3: Luke DeValpine, Hunter Kim-Turnoff

Bass: Walker Thompson

Guitars: Charlie Cappel, Cheo Lopez

Pianos: Ariel Spagnolo, Kasra Massih

Basses: Rocco Rizzi

Drums: Nathaniel Miles-Urdan, Mateo David, Marlow Buettner

___________

3:00 Band (31) — period 6, Jazz Lab IIb

Woodwinds

Flute: Georgia Fishman

Alto 1: Emily Lim, Emma Huang

Alto 2: Tate Sakaguchi

Tenor 1: Dak Palen, Shima Dixon

Tenor 2: Merhawi Solomon, Zarian Jacka

Bari: Louis Gehrt-Stoher, Hazel Foskett-Hydes

Trumpets

Lead: Jayshan Parameswaran, Lev Amzel

2: Anderson Moore, Luca Mizra

3: Lucan Keller

4: Theo Culvahouse, Rowan Kennedy

Trombones

Lead: Nolan White

2: Django Sheridan

3: Ona Topper, Myles Blazer

Bass: Milena Loper

Guitars: Zach Rosen, Dylan Heinstein

Pianos: Otto Montgomery, Theo Gerst

Basses: Millay Metz, Ada Rauber

Drums: Jonah Kunis, Simone Landau, Oliver Needham

_______________

4:00 Band (28) — period 7, Jazz Lab IIc

Woodwinds

Alto 1: Adam Thyr

Alto 2: Rudy Cippilone

Tenor 1: Lucian Payne, Nova Ognibene,

Tenor 2: Noga Altman, Claudia Johnson,

Bari: Mason Mullen

Violin: Sophia Sanat

Trumpets

Lead: Jack Sinsheimer, Thomas Bell

2: Julian Haller-Wilson, Charles Werner

3: Aidan Burmester

4: Lila Page, Cadence Mateer

Trombones

Lead: Ayelet Wahrhaftig

2: Karek Walker

3: Samuel Feldman,  Izzy Ely

Bass: Sol (Alma) DeUgarte

Guitars: Basilio Mendoza-Juachon, Cole Clyde

Pianos: Ivo Maringouin, Ariel Moore

Basses: Reuben Zinner

Drums: Elijah Gibbs, Clark Sullivan, Aaron Butler

________

10:00 Band (33) — period 2, Jazz Lab I

Woodwinds

Alto 1: Annika Miles-Wong, Nolan Whitehill,

Alto 2: Marcelo Garcia-Sarraf, Sarah Lim

Tenor 1: Diallo Foster

Tenor 2: Miriam Goldstein, Dyami Allen

Bari: Tyler Kim, Elan Zakim

Violin: Maksim Zykov-Chisholm

Trumpets

Lead: Tewodros Berry, Magnus Scheffy,

2: Ian Hudnut, Evan Clegg

3: Martha Martin, Maya Miles-Wang

4: Marcel Jenson, Emilio Bracken Serra

Trombones

Lead: Zorian Passmore, Alex (Sasha) Friedman

2: Adrian Kakehashi

3: Tilda Koven, Charles McDunn

Bass: Andrew Fern

Guitars: Samuel King, Fletcher Piper

Pianos: Nathaniel Boyd, Emil Jordan

Basses: Walter Acevedo, Jonah Lachs

Drums: Cole Stark, Jasper Rhodes, Elliott Martens